Choroba wrzodowa jest co raz częściej diagnozowaną chorobą w ostatnich latach. Początkowo może ona nie wywoływać  dolegliwości lub jedynie powodować ból w nadbrzuszu pojawiający się okresowo, głównie wiosną i jesienią.

dolegliwości

Ból zwykle trwają wiele tygodni, a głównie są odczuwane w pół godziny po spożyciu posiłku w przypadku wrzodu żołądka i do 2-3 godzin po jedzeniu w przypadku wrzodu dwunastnicy.

U osób z chorobą wrzodową dwunastnicy charakterystyczne są bóle głodowe w nocy i na czczo. Ból czuć nieco na prawo od pępka. Pomiędzy bólami można odczuwać również pieczenie i palenie w nadbrzuszu, zgagę, puste odbijanie, nudności, wymioty, zaparcie stolca.

Powstanie owrzodzenia ściany żołądka może być wynikiem zaburzenia równowagi pomiędzy czynnikami agresji (wrzodotwórcze) a mechanizmami obronnymi błony śluzowej.

przyczyny

Czynniki agresji mogą być endogenne: kwas solny, pepsyna, żółć oraz egzogenne: stres, palenie papierosów, niesterydowe leki przeciwzapalne. Bakteryjnym czynnikiem agresji jest Helicobacter pylori, którego obecność stwierdzono w przypadku 95% osób z wrzodem dwunastnicy oraz u 70% osób z wrzodem żołądka.

leczenie

Leczenie polega na zwalczeniu bólu, który jest podstawową dolegliwością chorego. Zwalczenie bólu oraz przyspieszenie gojenia się owrzodzenia uzyskuje się po przez leczenie spoczynkowe z regulacją trybu życia, leczenie dietetyczne i leczenie farmakologiczne.

dieta

Dieta polega na wprowadzeniu żywienia łatwo strawnego z ograniczeniem substancji pobudzających wydzielanie soku żołądkowego.

Podczas stosowania diety należy dostarczyć organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych i jednocześnie nie dopuścić do drażnienia mechanicznego, chemicznego i termicznego błony śluzowej żołądka.

Zaleca się wykluczenie produktów ciężko strawnych, wzdymających, długo zalegających w żołądku. Z duża ilością błonnika pokarmowego, czy używki, marynaty i ostre przyprawy.

Techniki kulinarne powinny zmniejszać zawartość błonnika pokarmowego w produktach roślinnych, sprawiać, że błonnik stanie się delikatniejszy i mniej drażniący przewód pokarmowy.

Produkty zalecane to: pieczywo pszenne, jasne, czerstwe, biszkopty. Młode soczyste warzywa gotowane np.: marchew, dynia, kabaczek, buraki, szparagi, ziemniaki w formie puree lub z masłem.

Chory powinien stosować techniki kulinarne poprawiające strawność składników odżywczych, czyli: gotowanie na parze, pieczenie w folii aluminiowej, spulchnianie potraw poprzez dodatek do nich ubitych białek lub namoczonej  w wodzie lub mleku bułki.

Zalecanymi dodatkami do pieczywa jest masło, twarożek, serki homogenizowane, pasty mięsne. Można spożywać chude mięso, drób oraz ryby.

Zakazane są produkty: smażone, pieczone tradycyjnie, zapiekane, odgrzewane i odsmażane. Produkty wędzone, ostre przyprawy takie jak: ocet, pieprz, musztarda, buliony, kostki rosołowe, ziele angielskie czy liść laurowy.

Należy pamiętać, aby przyjmować posiłki regularnie, nie dopuszczać do silnego głodu. Potrawy powinny być w umiarkowanej temperaturze oraz jedzone bez pośpiechu i zdenerwowania w stałych porach.

Przykładowe menu przy chorobie wrzodowej

Śniadanie:

 • kawa zbożowa z mlekiem

 • bułka pszenna czerstwa z masłem, chudą wędlina

 • jajecznica na parze

II śniadanie:

 • kisiel z przetartym i gotowanym jabłkiem

Lunch:

 • zupa jarzynowa przetarta z grzankami

Obiad:

 •  klopsiki z mięsa  gotowanego, mielonego

 • ziemniaki puree oraz zestaw warzyw puree (marchewka, kabaczek)

 • rozcieńczony sok owocowo-warzywny

Kolacja:

 • pieczywo pszenne z masłem

 • polędwica drobiowa

 • pomidor bez skórki