Podobno, gdyby kobiety tak dużo nie mówiły o cellulicie, to mężczyźni nie wiedzieliby o jego istnieniu.

Niestety wiedzą o nim kobiety i mężczyźni, a sam problem jest twardym zawodnikiem, którego ciężko zniszczyć.

Cellulit kocha huśtawkę wagi, brak ruchu, nieregularny tryb życia, papierosy, kawę, tłuste jedzenie, przetworzoną żywność oraz sól.

Do walki z cellulitem należy zabrać się kompleksowo i wprowadzić nowe zasady na stałe do swojego życia. No chyba, że chcesz aby efekty były tylko na chwilę.

zrezygnuj z używek

Na początek proponuję zrezygnować z alkoholu i papierosów oraz ograniczyć kawę do jednej dziennie. Powstawanie cellulitu nie jest tylko związane z ilością tłuszczu w diecie, ale odpowiadają za niego również toksyny skumulowane pod skórą, czyli szkodliwe produkty przemiany materii, które powinny być usuwane z organizmu.

Powstawaniu cellulitu sprzyja zła dieta. Ale akurat z tym umiecie już sobie dawać radę.

dostarczaj organizmowi witaminy i mikroelementy

Dieta antycellulitowa powinna być bogata w antyoksydanty (aby pozbyć się toksyn). Wybieraj świeże owoce i warzywa, bogate w witaminy A, C, E, β- karoten, polifenole oraz selen. Witamina A dodatkowo pomaga w odnowie komórek skóry.

Jeśli dieta jest bogata w witaminy, to skóra jest odpowiednio nawilżona, bez łuszczącego się nabłonka, czy stanów zapalnych oraz co najważniejsze jest wolna od cellulitu. Witaminy C, E, β-karoten znajdziesz w warzywach i owocach i zapewnisz ich odpowiednią podaż spożywając około 600g warzyw dziennie oraz 300g owoców.

Zwróć szczególną uwagę na zawartość witaminy C w diecie, ponieważ bierze ona udział w odbudowie kolagenu- białka wchodzącego w skład tkanki łącznej. Jego włókna łączą różne komórki ze sobą, nadając tkankom odpowiedni kształt i formę.

Witaminę E- tzw. witaminę młodości znajdziesz w olejach roślinnych, orzechach, pestkach dyni i słonecznika, migdałach, pełnych ziarnach zbóż.

Większe ilości selenu znajdziesz w owocach morza, rybach oraz pełnoziarnistych produktach zbożowych.

błonnik

Do walki z cellulitem zaproś koniecznie błonnik. Zajadaj się otrębami, płatkami zbożowymi, gdyż włókno pokarmowe jest podwójnie ważne - ogranicza wchłanianie tłuszczów z pożywienia, a dwa - reguluje trawienie i przyśpiesza usuwanie toksyn z organizmu. Zamień białe pieczywo na razowe, czy pełnoziarniste.

kwasy omega

Ważne jest również dostarczanie wraz z dietą wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, których bogactwo znajdziesz w tłustych rybach morskich (kwasy omega 3) oraz w olejach sojowych, słonecznikowych, rzepakowym, kukurydzianym i oliwie (kwasy omega 6).

Jeśli dieta jest bogata w te kwasy, to ma możliwość wytwarzania błon komórkowych, prawidłowej regeneracji komórek. Skóra zachowuje odpowiednią sprężystość i zachowuje swoje funkcje ochronne przed chociażby toksynami.

pij wodę i zieloną herbatę

Skóra potrzebuje odpowiedniego nawilżenia. Nie pomogą kremy, jeśli nie jest nawilżana od wewnątrz. Dlatego pij 1,5-2 litrów płynów dziennie, w tym litr wody mineralnej.

Niezastąpiona w walce z cellulitem jest zielona herbata, gdyż jest bogactwem polifenoli. Przyspiesza trawienie, ułatwia usuwanie toksyn.

ogranicz sól

Sól sprzyja obrzękom, dlatego zamiast solić przypraw dania mieszankami ziołowymi np. kolendrą, bazylią, estragonem czy majerankiem.

Dieta antycellulitowa powinna być lekka, urozmaicona. Bogata w  chude białko zwierzęce, warzywa, owoce, błonnik, wodę, nienasycone kwasy tłuszczowe oraz węglowodany złożone.

I do tego duża dawka ćwiczeń, najlepiej na świeżym powietrzu.