Dzięki specjalistycznej analizie składu ciała, testom genetycznym
oraz na celiakię jesteś w stanie wraz z dietetykiem tak zaplanować
sposób swojego żywienia, aby cieszyć się zdrowiem
oraz dobrym samopoczuciem.

    slide
 

ANALIZA SKŁADU CIAŁA
- MASZYNA BF350

 

Sama masa ciała, a nawet wskaźnik BMI nie mówią zbyt wiele o stanie organizmu. Podpowiadają tylko, czy waga mieści się w normie, czy przekracza ją w kierunku niedowagi albo nadwagi i otyłości.

O wiele ważniejsze są proporcje – procentowy udział tkanki mięśniowej (to ona waży najwięcej) i tłuszczowej oraz zawartość wody w organizmie. Bardzo istotnym wskaźnikiem, który ocenić można wyłącznie przy użyciu specjalistycznego sprzętu jest ilość tzw. trzewnej tkanki tłuszczowej, czyli tłuszczu, którym pokryte są narządy wewnętrzne. Osoby, u których tej tkanki tłuszczowej jest zbyt dużo są szczególnie narażone na choroby związane z nadwagą i otyłością – miażdżycę, zawał mięśnia sercowego.

Analiza składu ciała przeprowadzana jest przy pomocy urządzenia Tanita BF350 i opiera się na pomiarze bioimpedancji elektrycznej, czyli oporu elektrycznego tkanek, z których zbudowane jest ciało. Wykorzystuje ona zdolność tkanki mięśniowej do przewodnictwa elektrycznego.

Na podstawie tak szczegółowej analizy dietetyk ma możliwość opracować idealnie dopasowaną dietę oraz zalecić odpowiednią ilość aktywności fizycznej. Dzięki takim danym możliwe jest także ustalenie minimalnego zapotrzebowania kalorycznego (ilości kalorii, których należy dostarczyć organizmowi do podtrzymania podstawowych funkcji życiowych i temperatury ciała).

 

Badania genetyczne

Nowość na polskim rynku! Badania genetyczne, które wykonasz wraz ze swoim dietetykiem!

Badanie VitaGenum odczytuje i interpretuje informacje zapisane w DNA. Dzięki temu dostarcza wiedzę o indywidualnych predyspozycjach badanej osoby i daje wskazówki, dotyczące odpowiedniej diety oraz stylu życia związane z uzyskanym profilem genetycznym.

Masz do wyboru 9 obszarów badania (pakietów):

Sport, Sport - Rodzaj mięśni

Badanie przeznaczone jest dla osób uprawiających sport profesjonalnie lub amatorsko. Pozwala określić predyspozycje genetyczne związane z właściwościami mięśni oraz sprawdzić możliwości organizmu w zakresie wydajności i wytrzymałości.

Nadwaga i Otyłość, Nadwaga i Otyłość Plus

Badanie przeznaczone jest dla osób, które posiadają lub chcą uniknąć w przyszłości nadwagi i otyłości. Umożliwia oznaczenie genetycznej predyspozycji do nadwagi, otyłości, zespołu metabolicznego, niewłaściwych zachowań żywieniowych i wskazanie na tej podstawie czynników, które powinny leżeć u podstaw utrzymania lub powrotu do prawidłowej masy ciała.

Uroda

Badanie przeznaczone jest dla osób które w szczególny sposób troszczą się o swoje ciało, a zwłaszcza wygląd skóry, włosów i paznokci. W kontekście urody najczęściej wymieniane się witaminy A, C i B6. Tymczasem u niektórych osób przekształcanie beta-karotenu do witaminy A zachodzi mało wydajnie, a ilość biodostępnej witaminy C oraz B6 może być znacznie obniżona. Dowiedz się czy nie znajdujesz się w tej grupie i jak w takiej sytuacji świadomie dbać o urodę.

Ciąża

Badanie przeznaczone jest dla kobiet planujących ciążę lub oczekujących dziecka. Umożliwia ocenę predyspozycji genetycznych matki dziecka w kierunku obniżonego poziomu metabolizmu niezwykle ważnych w okresie ciąży witamin, tj. kwasu foliowego i witaminy D, które decydują o rozwoju układu nerwowego i kostnego dziecka. Wynik badania zawiera istotne dla kobiety w ciąży rekomendacje i wskazówki.

Witaminy

Badanie to przeznaczone jest dla osób świadomych roli witamin w kształtowaniu zdrowia. Ilość biodostępnych form witamin w organizmie każdego człowieka może znacznie się różnić. U co drugiej osoby występuje obniżone wchłanianie kwasu foliowego, co trzecia osoba słabiej konwertuje karoteny do witaminy A, podobnie witaminy B6, B12, C i D. Dzięki temu badaniu dowiesz się jak procesy te zachodzą w Twoim organizmie i jak dzięki naszym rekomendacjom możesz zadbać o swoje zdrowie.

Nietolerancje pokarmowe

znaczenie predyspozycji do nietolerancji pokarmowych przeznaczone jest dla osób, które podejrzewają u siebie skłonność do tego typu nadwrażliwości. Do objawów nietolerancji mogą należeć częste bóle brzucha, migreny, biegunki, wzdęcia, bezsenność i zmęczenie. Badanie składa się z dwóch elementów i umożliwia oznaczenie predyspozycji do nietolerancji laktozy oraz fruktozy.

Metabolizm kofeiny

Kawa stymuluje, pobudza zmysły, poprawia jasność myślenia. Tymczasem nie każdy może pić kawę bez umiaru. Genotyp w genie CYP1A2 informuje o tym, czy pijąc kawę lub inne napoje zawierające kofeinę, a także przyjmując leki, których składnikiem jest kofeina, narażamy się na poważne konsekwencje zdrowotne, głównie ze strony układu krwionośnego.

Pobranie materiału do badań polega na zrobieniu wymazu z policzka. Jest proste i bezbolesne, dlatego można je wykonać nawet małym dzieciom. Zabezpieczony materiał odsyłany jest do polskiego laboratorium w Lublinie.
Badanie może wykonać każdy, niezależnie od wieku, płci, stanu zdrowia. Szczególnie jednak polecane jest osobom z nadwagą lub problemami żywieniowymi, sportowcom, kobietom w ciąży, rodzicom małych dzieci, którzy mogą wyprzedzić ewentualną chorobę oraz zminimalizować ryzyko wystąpienia nadwagi i otyłości u swoich pociech.

Diagnostyka celiakii

Test wykonywany na podstawie wykrywania autoprzeciwciała klasy IgA przeciwko transglutaminazie tkankowej (h-tTG) z krwi pobranej z palca. BIOCARD Celiac Test- jest szybkim i tanim sposobem diagnostyki celiakii w gabinecie dietetyka.

Celiakia jest poważną, trwającą przez całe życie chorobą dającą szereg objawów gastrycznych, takich jak: biegunka, wzdęcia, utrata wagi ciała, niedożywienie, zmiany skórne. Związane jest to z nietolerancją glutenu, będącego mieszaniną białek zapasowych występujących między innymi w ziarnach pszenicy, jęczmienia i żyta. Stosowanie diety bezglutenowej pozwala uniknąć tych objawów.

Podczas stosowania diety bezglutenowej poziom autoprzeciwciał IgA zmniejsza się i dlatego mogą być one niewykrywalne kilka tygodni, a nawet do 6 miesięcy po zmianie w diecie. Dlatego u osób stosujących dietę bezglutenową wynik testu może być ujemny. W związku z tym Biocard Celiac Test jest cennym narzędziem do monitorowania efektów tej diety. Do wykonania oznaczenia potrzebna jest tylko jedna kropla krwi pobrana z opuszka palca. Wykonanie i odczytanie wyniku trwa ok. 5 minut. Pobieranie krwi jest bezbolesne.