Pokrzywa większości kojarzy się z nieprzyjemnym chwastem, który kłuje i utrudnia poruszanie się po łąkach, czy innych terenach zielonych. A ta wydająca się nikomu niepotrzebna roślina, to skarbnica składników odżywczych. Można ją stasować pod wieloma postaciami i na wiele dolegliwości.


Z mojego dzieciństwa pamiętam, jak babcia zrywała pokrzywę i robiła z niej płukankę do włosów, a dziadek nacierał nią stawy, aby nie bolały. Zastosowań pokrzywy jest znacznie więcej.


Pokrzywa zawiera kwas foliowy, żelazo, witaminę C, wapń oraz krzem, potas, witaminy B1, B2, B3 i B5 czyli składniki które wzmacniają i regenerują ludzki organizm.


Początek maja to najlepszy czas na zbieranie tej łatwo dostępnej rośliny.


Pokrzywa dla osób z anemią
Od dawna podawano pokrzywę rekonwalescentom, osobom osłabionym ponieważ ma udowodnione właściwości krwiotwórcze. Wpływa korzystnie na tworzenie się czerwonych krwinek. Dzięki kwasowi foliowemu, witaminie K oraz zawartości żelaza polecana jest osobom przemęczonym, zestresowanym, kobietom z obfitymi miesiączkami oraz starszym dzieciom.


Pokrzywa oczyszcza organizm
Oczyszcza nie tylko z toksyn, ale również z nadmiaru kwasu moczowego, pozostałości leków (po antybiotykoterapii), środków chemicznych występujących w żywności. Pokrzywa ułatwia pracę wątroby, a także nerek . Wspomaga regenerację wątroby po między innymi zatruciach. Pomocna jest również przy biegunkach, nieżytach żołądka i jelit.


Wspomaga leczenie reumatyzmu
Pokrzywę można przyjmować w formie naparów jak również stosować „biczowanie”. Zawarte w roślinie histamina i kwas mrówkowy dają jej lecznicze właściwości. To dzięki temu,  że pokrzywa jest parząca, następuje silne przekrwienie skóry co wpływa na polepszenie ruchomości stawów.


Dobre źródło wapnia
Pokrzywa zawiera dobrze przyswajalny wapń i krzem dlatego też powinna być stosowana w diecie osób unikających nabiału.


Wspomaga odchudzanie
Reguluje procesy trawienia dzięki zawartości sekretyny, która to wpływa na produkcję żółci  przez wątrobę. Jednocześnie usprawnia pracę nerek działając moczopędnie i tym samym pomaga w likwidacji obrzęków całego ciała.
Pokrzywa wpływa na obniżenie poziomu glukozy we krwi, a także na obniżenie ciśnienia tętniczego krwi.


Na problemy skórne
Przemywanie i okłady z liści pokrzywy pomagają w leczeniu łupieżu, ropnia, trądziku, a to dzięki bakteriobójczym właściwościom pokrzywy.


Jak zbierać i stosować
W okresie od początku maja do końca czerwca najlepiej zbierać młode, niezbyt wyrośnięte łodygi z liści z trzech pierwszych rzędów. Warto szukać pokrzywy w miejscach mało uczęszczanych, z dala od dróg. Po zbiorach należy pokrzywę umyć i następnie w pęczkach wywiesić w miejscu mało nasłonecznionym i przewiewnym, aby wyschła i jednocześnie nie sczerniała na brzegach. Tak przygotowaną pokrzywę możemy po wyschnięciu schować do szczelnych pojemników i korzystać z niej przez cały rok. Ze świeżych liści można przygotować napar lub dodawać do sałatek, koktajli i innych dań.


Jak każde zioło powinno się stosować pokrzywę z umiarem, robić przerwy w kuracji oraz skonsultować  jej stosowanie z lekarzem, zwłaszcza jeśli stosowane są leki syntetyczne.
Pokrzywa nie jest polecana kobietom w ciąży ze względu na ryzyko stymulacji przepływu krwi do macicy, a także u dzieci poniżej 12 roku życia.
Pokrzywa może również rozrzedzać krew, dlatego należy uważać z jej stosowanie u osób biorących leki rozrzedzające krew. Nie zalecana jest również dla osób stosujących leki regulujących ciśnienie krwi, ponieważ ziele może te ciśnienie dodatkowo obniżać.
Przy długotrwałym stosowaniu może dojść do niepożądanych reakcji alergicznych (zaczerwienienia oraz puchnięcie powiek i okolic oczu).


Pamiętaj, że zioła nie są składnikiem obojętnym. Niosą ze sobą wile dobroczynnych właściwości, jednak ich stosowanie może mieć również skutki uboczne.