Czasu na wszystko za mało, kolejki za długie, internet za wolny i do tego te ograniczenia prędkości i fotoradary na drogach. Dzisiejsze czasy są stresogenne. To fakt.

A co zrobić, aby ukoić nerwy? Jedz z głową!
Przez długotrwały stres organizm nie działa prawidłowo. Odpowiednia dieta wpływa na sprawność fizyczna, ale także na dobry nastrój. Nieprawidłowe odżywianie połączone z długotrwałym stresem najczęściej prowadzi do  zespołu chronicznego zmęczenia, dlatego warto wprowadzić pewne modyfikacje do swojego sposobu żywienia.
Coraz częściej Polacy sięgają po ziołowe tabletki na uspokojenie, jednak zanim to zrobisz spróbuj wprowadzić zmiany do swojego jadłospisu. Po dwóch tygodniach poczujesz zmianę.
W codziennym menu nie powinno zabraknąć produktów dodających energii i wigoru.

Zdrową przekąską, którą możemy zabrać ze sobą do pracy, do samochodu jest banan. Jest owocem poprawiającym nastrój ponieważ zawiera tryptofan- aminokwas, który jest prekursorem serotoniny – hormonu szczęścia. Zawiera również minerały, takie jak potas, jod, magnez, czy witamina C i PP. Pamiętaj również o innych cytrusach. Przez to, że są bogate w witaminy i naturalne cukry proste, także będą stanowiły idealny dodatek do diety antystresowej.

Do warzyw poprawiających nastrój należą buraki i ziemniaki, bogate w witaminy z grupy B oraz minerały-mangan i potas. Dzięki swojemu składowi obniżają ciśnienie, regulują pracę serca i uspokajają.
Rośliny strączkowe zawierające cynk i fosfor regulują pracę centralnego układu nerwowego i przez to koją nerwy.

W diecie nie może zabraknąć takich warzyw jak papryka, ogórek, seler naciowy, cykoria, kapusta. Zmniejszają one nerwowość. Są znakomitym źródłem flawonoidów, czyli substancji o działaniu uspokajającym i poprawiającym nastrój.
Dieta antystresowa, to również bogactwo nienasyconych kwasów tłuszczowych. Można je znaleźć chociażby w rybach morskich.
Chude mięso drobiowe dostarcza organizmowi witamin z grupy B oraz aminokwasu- tyrozyny, który odgrywa znaczącą rolę w produkcji serotoniny.

Stres zwalczają również produkty pełnoziarniste, bogate w węglowodany. Pamiętaj o płatkach owsianych, pełnoziarnistym makaronie i pieczywie. Te produkty są bogate w magnez i czynią nasz system nerwowy bardziej zrównoważonym.
Niezastąpioną jest również kasza gryczana, która również zalicza się do produktów poprawiających nastrój. Dostarcza ona do naszego organizmu krzem, fosfor oraz witaminy z grupy B.

W chwilach kryzysu warto również sięgnąć po czekoladę, ale gorzką z dużą zawartością kakao. Poprawi ona samopoczucie i dostarczy ogromne ilości magnezu. Pamiętaj, ze również orzechy są bogate w selen, potas i nienasycone kwasy tłuszczowe, więc idealne na stres.

Od zarania dziejów to właśnie zioła i przyprawy dodawano do diety, aby wydobyć z potraw wszystko to co najlepsze. Dzisiaj także nie zapominaj o tym, aby doprawiać zamiast solą miętą, rozmarynem oraz bazylią.

Dieta antystresowa powinna zawierać znaczne ilości wody. Najlepiej aby jej było około 2 litrów na dobę.
Co jeszcze pić? Napary z ziół takich jak melisa, lawenda, szałwia, rumianek czy dziurawiec, które ukoją nerwy oraz z żeń-szeniem, który doda energii.

A co kategorycznie powinniśmy wykluczyć z diety?

Najczęściej w obliczu stresu sięgamy po kawę, która jest częścią śniadanie oraz później i całego dnia.
Zawiera ona jednak  kofeinę, która dostarczana w nadmiarze, ma niekorzystny wpływ na nasze krążenie i układ nerwowy, gdyż po chwilowym ożywieniu doprowadza w szybkim czasie do ponownego osłabienia, rozdrażnienia oraz stanu niepokoju. Dodatkowo ogranicza przyswajanie niezbędnych, w stanach stresu, witamin z grupy B, C oraz minerałów typu magnez i cynk, które to składniki odgrywają kluczową rolę w diecie antystresowej.

Po stresującym dniu alkohol wydaje się idealnym sposobem na rozluźnienie i pozbycie się stresów. Takie działanie trunków spożywanych w dużych ilościach jest tylko pozorne i krótkotrwałe. Mimo, że nadmiar alkoholu działa szkodliwie na ośrodkowy układ nerwowy, to lampka czerwonego wina na koniec dnia, może okazać się dobrym rozwiązaniem.

Do szkodliwych produktów, które powinniśmy wykluczyć z naszego jadłospisu należą również te zawierające rafinowany cukier i tłuszcze nasycone, a zatem wszelkie ciastka, ciasta, chipsy, fast foody, napoje słodzone i inne należące do kategorii niezdrowej żywności. Powinniśmy unikać słodyczy, wieprzowiny, napojów energetyzujących, produkty te pobudzają wytwarzanie adrenaliny, która dla osób zestresowanych jest nie wskazana.

Stres działa destrukcyjnie na nasz organizm. Obniża odporność, zakłóca trawienie, wpływa na pogorszenie stanu skóry, włosów. Jest odpowiedzialny za migreny, bóle głowy czy też zaburzenia pracy serca. Dlatego też powinniśmy dążyć do poprawy jakości życia, obniżenia jego tempa i tym samym zadbanie o swoje samopoczucie.
Oprócz zmian w diecie, zwiększania witamin w naszym organizmie powinniśmy zadbać o spokój i relaks. Pamiętajmy, aby zasypiać w wywietrzonym pokoju. Nic tak nie odpręża jak zapachowa kąpiel z aromatycznymi olejkami, różanym lub imbirowym oraz miłe towarzystwo.